Rękawiczki do ekranów dotykowych – jak działają?

Panel dotykowy to element wyposażenia, który pozwala użytkownikowi wchodzić w interakcję z urządzeniem poprzez bezpośrednie dotykanie ekranu. Sensory wbudowane w monitor wykrywają dotyk i tym samym umożliwiają wydawanie telefonowi różnorodnych instrukcji. Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo ekrany dotykowe stały się częścią naszego życia.

Korzystamy z nich codziennie w smartfonach, ale posiadają je także bankomaty, biletomaty w środkach komunikacji publicznej, samoobsługowe drukarki, elektroniczne kioski informacyjne w centrach handlowych, terminale informacyjne w urzędach, kopiarki czy systemy nawigacyjne.

Jak działa dotyk?

Kłopot z obsługą urządzeń z ekranami dotykowymi pojawia się wraz z nadejściem zimy. Użyteczne rękawiczki z bawełny czy też ze skóry fatalnie odwzorowują dotyk i jeśli chcemy wysłać wiadomość albo przejrzeć internet na telefonie, trzeba je wcześniej zdjąć. W mroźne dni jest to bez wątpienia ogromny dyskomfort. Smartfony starszej generacji zostały wyposażone w ekrany oporowe, co oznacza, że reagują na nacisk. Można je tym samym obsługiwać nawet patykiem czy zwykłym długopisem. Z kolei nowoczesne telefony mają ekrany pojemnościowe. Pod warstwą ochronną umieszczony jest przewodnik, np. stosunkowo kosztowny tlenek cynowo-indowy. Kiedy dotykamy ekranu palcem, zmieniamy jednocześnie pojemność elektrostatyczną sąsiednich elektrod, przekazując tym samym informację, gdzie ekran został dotknięty. Rękawiczki bez specjalistycznego wyposażenia działają na zasadzie izolatora pomiędzy panelem a skórą.

Na szczęście, istnieje grupa produktów, które całkowicie eliminują ten problem. Są to tzw. rękawiczki do ekranów dotykowych czyli galanteria specjalnie przystosowana do obsługi urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy. Jak zatem działają takie rękawiczki i z czego są zrobione? Aby zrozumieć czym są rękawiczki do smartfona, trzeba najpierw wiedzieć jak działa sam panel dotykowy.  

W rękawiczkach przeznaczonych do ekranów dotykowych zastosowane zostały specjalne metalowe włókna przewodzące impulsy elektryczne ze skóry na ekran telefonu. W tym celu wykorzystuje się m.in. drobinki miedzi, stali nierdzewnej, albo srebra i umieszcza się je z reguły na trzech najczęściej używanych palcach rękawiczek. Włókna te są całkowicie bezpieczne dla ekranu, nie istnieje więc ryzyko uszkodzenia albo zarysowania panelu.

Zalety rękawiczek do smartfonów

Nie ulega wątpliwości, że rękawiczki przeznaczone do ekranu dotykowego są bardzo funkcjonalne. Pozwalają wygodnie korzystać z telefonu nawet zimą, ale można również kupić rękawiczki do telefonu przeznaczone na cieplejsze pory roku i na różne okazje, np. eleganckie skórzane, sportowe, przejściowe, itp. Istnieje także duży wybór modeli zarówno w wersji damskiej, jak i dla mężczyzn. Ich niewątpliwą zaletą jest również to, że doskonale nadają się na prezent. Kupując rękawiczki do telefonu z ekranem dotykowym warto wrócić uwagę na takich producentów jak Muji, iGlove, Kliks, Tacto, Sierra, 4F, a także Xiaomi. 

To tylko kilka porad, dzięki którym można nieco inaczej spojrzeć na telefon, zdjęcia nim wykonywane oraz fotografię cyfrową. Z pewnością, by zdjęcia robione smartfonem wyglądały profesjonalnie, trzeba przede wszystkim wykonywać je świadomie i dużo ćwiczyć.